Сергій Свідерський: Кукурудза в Україні та світі. Який врожай чекає нас?    Світовий ринок рівняється на ситуацію із кукурудзою в США. Погодні умови точно грають не на руку майбутньому врожаю кукурудзи. На початку посівної, проливні дощі сповільнили посівну кампанію по кукурудзі в Сполучених Штатах. Більше того, проростання раніше посіяної кукурудзи стало під питанням. В результаті, все це впливає на майбутній врожай, його якість та особливо на ціну зернової після її збору. Адже, такий розклад подій може призвести до збільшення дефіциту культури на ринку, що в свою чергу потягне за собою зростання ціни на неї. 

Рис. 1. Динаміка темпів посівної кампанії в США по кукурудзі

    Зараз ситуація на ринку кукурудзи «стоїть ребром». Всіх турбує питання ціни зернової: чи буде кукурудза по 200$/т в майбутньому маркетинговому році?

    Що ж сприятиме росту ціни на кукурудзу?

    Станом на 10.07.2019 р. FOB Україна дає експортну ціну – 195 дол./т. З чим це пов’язано? Незрозуміла ситуація на ринку спонукає імпортерів купувати зернову про запас. В минулі роки, експортна активність по кукурудзі в липні-серпні замирала. Проте, в поточний момент фіксується постійний попит від експортерів.

    Порівнюючи останні роки, ми бачимо, що найвищою ціна була у 2017/18 МР – 205 $/т, FOB. Чи повториться минулорічний сценарій? Скоріше за все, що так. Скорочення виробництва відносно минулого сезону, за попереднім прогнозом від USDA -17,6 млн т, при зростанні потреби на 7,3 млн т до 1 132,0 млн т. Також, важливим фактором, який буде надавати підтримку ціні третій сезон поспіль – обсяги виробництва менші за споживання. Дефіцит на ринку “закривається” за рахунок запасів, які постійно скорочуються.

    Ситуація по США на цей час виглядає наступним чином. По оцінці USDA в сезоні 2019/20, США скоротить своє виробництво до 366,3 млн т (-13,8 млн т відносно сезону 2018/19). При цьому, є висока ймовірність, що виробництво буде нижчим. А США – це третина світового виробництва.

    Одним із ключових факторів впливу на ціну є стан посівів зернової в США. Якщо порівнювати показники цього маркетингового року та попереднього, то станом на 30 червня 2019 року кукурудза зійшла на 94% засіяної площі, коли в 2018 р. – на 100%. За даними кроп-туру експертів USDA, у відмінному стані на звітну дату перебувало 9% посівів проти 21% у 2018 р, а в незадовільному стані – 9% проти 4% у минулому році. За даними останнього кроп-туру, станом на 1-7 липня 2019 року, кукурудза в США зійшла на 98% засіяної площі. На відміну від попереднього тижня, у відмінному стані перебуває 10% посівів.

    Не зважаючи на складну погодну ситуацію, що тягне за собою ризики в зборі майбутнього врожаю кукурудзи – американські фермери залишаються застрахованими. Таку страховку їм забезпечив американський Уряд. Так, наприклад, Уряд США до 2014 р. витрачав на дотації аграріям близько 20 млрд щороку. Після чого було введено новий порядок відшкодувань, де основний акцент робиться на страхуванні ризиків. У випадку форс-мажорів, як наприклад цьогорічна ситуація з дощами та втратою долі посівів, фермер отримує компенсацію.

    Стосовно України, перспективи врожаю гарні. По оцінці USDA, виробництво кукурудзи складе 34,0 млн т (-1,8 млн т відносно 18/19 МР). За оцінками операторів ринку, обсяги виробництва кукурудзи можуть бути на рівні минулого сезону. За прогнозами, експорт кукурудзи з Причорномор’я у 2019/20 маркетинговому році має скласти 33,0 млн т, 28,0 з яких – експортує Україна.

    Завдяки таким високим показникам експорту, ми є ключовими гравцями на ринку ЄС та Китаю. І у 2019/20 МР, скоріше за все, Україна збереже свої позиції на світовому ринку та через можливе скорочення експорту з США, зможемо розширити географію поставок (вийти на ринки Японії, Південної Кореї).

    Отже, світове скорочення виробництва, при зростанні обсягів споживання буде підтримувати ціну на вищому рівні, на відміну від минулого сезону. Також, зниження виробництва кукурудзи в США може бути ще більшим, аніж прогнозує USDA. Ці фактори будуть підтримувати ціну на ринку. Для України це прекрасні перспективи для “завоювання” нових ринків. Адже, перспективи по виробництву кукурудзи у нас прекрасні. Тому, кукурудза для виробників може знову стати найприбутковішою культурою.

Сергій Свідерський,

начальник відділу закупівлі і продажу зернових та олійних культур 

×