Експорт українського шроту в Китай – перспективний напрямок співпраці    За останні кілька років КНР збільшила використання соєвого та соняшникового шротів у кілька разів. Це пов’язано зі зростанням виробництва та споживання м’яса Китаєм. Ще в 2016/2017 МР, країна взагалі не імпортувала соняшниковий шрот. Але із збільшенням попиту – збільшилась і потреба у шротах. За період 2018/2019 та 2019/2020 МР, Китай використав по 2,0 млн т щорічно, половину з якого країна імпортувала.

    Найбільше серед шротів, КНР споживає соєвого. Імпортують вони мало. Але, Китай найбільший імпортер сої у світі. Обсяги 80,0-90,0 млн т. Тому, власне споживання вони забезпечують у повній мірі.

    Останні 4 роки, виробництво соняшникового шроту тримається на рівні 6 млн т, з них експортується 4-5 млн т. Китай є партнером №1 для України в сфері експорту шроту. В січні 2019 року, Китай імпортував 330 тис. т шроту, що в рази перевищує показник за аналогічний період минулого року – 2,2 тис. т. Українського шроту було 329,9 тис. т, тобто майже весь об’єм імпорту пішов з України.

    Співпраця із КНР є дуже перспективною. Аналітики прогнозують, що в 2019/2020 МР експорт шротів з України має скласти близько 1 млн т. Так це чи ні? Поки відповісти важко. Адже, з прогресом АЧС в Китаї – попит на корм може знизитися. Відповідно, і прогнозовані об’єми можуть не поїхати на Схід. Реально, Китай повинен купити у нас не менше 500 тис. т. Також, КНР планує нарощувати виробництво курятини. Це призведе до зростання потреби. Тобто, відбудеться взаємозамінність. Нагадаємо, що минулого року, коли на український ринок зайшов Китай, ціна зросла на $20-25.

Олексій Тартаківський, фахівець-аналітик компанії Fenix Agro 

×