Українські зернові та олійні факти про Китай – всі «за» та «проти»    Дуже часто ми чуємо: «Китай може скоротити попит, Китай поки не купує, африканська чума в Китаї. На скільки ми залежимо від китайського попиту, та як ми взаємопов’язані?»

    Китай розширює свої горизонти співпраці. Через торговий конфлікт з США, китайський ринок стає все більш доступним для с/г продукції із України. Проте, якщо одні продукти вже продаються до Китаю, інші перебувають на перевірці та сертифікації. Так, українська кукурудза, починаючи з 2014 р, почала витісняти американську. У 2018 р, доля України у імпорті кукурудзи склала 83%.

    Одним із найбільших імпортерів олійних культур та рослинних олій є Китай. Україна являється ключовим гравцем по виробництву та експорту продукції переробники соняшнику (олія, шріт). Тому, китайський ринок являється одним із ключових для України.

    Торгівельний конфлікт між США та Китаєм, привів до тарифного мита на сою. При цьому, КНР активно почала закуповувати сою в Південній Америці. Також, значно наростили обсяги закупівлі соняшникового шроту з України. В цьому сезоні, оператори ринку очікують, що Китай також закупить 1 млн т соняшникового шроту з України. Зараз, в КНР панують спалахи АЧС. Різке скорочення поголів’я свиней, призвело до зниження внутрішнього споживання кормів. Зараз, Китай на стадії переорієнтації стратегії по виробництву м’яса.

    В цьому сезоні, ціна на соняшниковий шріт нижча, аніж у минулому. Китай хоч і активно купує, але знаної премії по ціні він не платить. Причина цьому – африканська чума. Також, переробники збільшили обсяги виробництва олії та шроту, що призвело до значного зростання пропозиції на ринку. Це також негативно впливає на цінову динаміку.

    Ключові імпортери – Індія та Китай – поки переключилися на закупівлю пальмової та соєвої олії. Тому, ціни на них почали зростати, на соняшникову олію без змін. Оператори ринку соняшникової олії очікують, що Китай та Індія активізують свою закупівлю на нашому ринку починаючи з листопада.

Обсяги імпорту свинини з США до Китаю, тис. т

(Джерело: Reuters)

    Також, аналітики прогнозують Україні відкриття нових експортних ринків збуту продукції. В найбільшому пріоритеті – Китай. Якщо говорити про курятину, то КНР не тільки планує нарощення її виробництва. Через АЧС, країна планує імпортувати більше курятини. Це може позитивно відзначитися на експортних показниках України, так як ми перспективний партнер у цій сфері співпраці.

    Щодо ячменю, то основним китайським постачальником є Австралія. У 2018/19 році австралійський експорт ячменю був на рекордно низькому рівні. Це спонукає до збільшення експортних об’ємів ячменю в Китай країнами-конкурентами. Аналітики прогнозують, що Україна має всі шанси робити більші поставки зернової в КНР. Для порівняння, у 2018/2019 МР Китай закупив у нас більше 380 тис. т зернової, а у 2019/20 МР – вже більше 870 тис. т, а це тільки початок сезону.

Імпорт ячменю в Китай, млн т

    Підсумовуючи, відмітимо, що Китай – це 1 млрд населення, яке постійно збільшує споживання. При чому, як і в кількісному, так і в якісному вираженні. Тому, для України співпраця з Китаєм є перспективним напрямком, враховуючи те, що ми йдемо на 100 млн т виробництва зерна, з яких 80 млн т потрібно буде експортувати. Тому, співпраця з КНР важлива для нас. Проте, не без ложки дьогтю. Китай, на справді, не надто надійний партер. Дуже часто, його торгівельна діяльність, переплітається з політикою. Тобто, сьогодні партнери, а завтра вже ні. Це призводить до неможливості нормально спланувати свою торгівельну діяльність.

    Отож, співпраця з Китаєм важлива для нас, але і про наших партнерів з ЄС, Африки та Близького Сходу також не варто забувати.

Сергій Свідерський, начальник відділу закупівлі та продажу зернових та олійних культур

Олексій Тартаківський, фахівець-аналітик ринку компанії Fenix Agro

×