Ситуація на світовому ринку сої: чи чекати Україні прориву?



    Політика та соя вже як синоніми для аграрного ринку. Ще з минулого сезону ведеться торгова війна між Китаєм та США. Як відомо, США найбільший виробник сої в світі, в той час, як Китай найбільший імпортер цієї олійної.

    В минулому сезоні на цьому ринку відбувся «переворот» та потоки сої в світі перерозподілилися, що спричинило падіння ціни на цю культуру. Китай починає імпортувати олійну з Аргентини та Бразилії. Як наслідок, на ринку США утворюється профіцит, в той час як на світовому ринку – дефіцит. Але в сезоні 2019/2020 у зв’язку з затримкою посівної – США відстає по об’ємах та втрачає свою першість виробника у світі.

    Якщо розглядати ситуацію на українському ринку сої широко, то дуже багато перешкод та складних ситуацій супроводжували ринок минулого сезону. У 2018/2019 МР, через відміну повернення ПДВ при експорті – виробник не розумів, що робити із культурою, тому пів сезону вона нікуди не їхала. Основні об’єми продавалися всередині на переробника. В результаті, внутрішній об’єм переробки значно зріс, на ринку з’явилося багато соєвого шроту, частина якого імпортувалася в Китай, а ще частина залишалася для українського споживання.

    В сезоні 2019/2020 очікувалася аналогічна ситуація. Тому, на початку посівної багато фермерів перевели посівні площі з сої під кукурудзу та соняшник. Результат – виробництво скоротилося майже на 1 млн т – всі чекали повтор сценарію минулого сезону – соя мала йти на переробку в середині країни. Але, сталося не так, як гадалося. Країни Середземномор’я активізувалися та почали купувати нашу сою. 

    Україна стає цікавою країною в плані імпорту сої. Раніше Туреччина та Єгипет закуповувалися у Бразилії та Аргентині. Зараз весь об’єм забирає Китай, що спонукає відкривати нові ринку. Так як США економічно невигідна країна через дороговартісну логістику, Туреччина та Єгипет звертають свою увагу на Україну та починають закуповувати нашу сою. Більше того, через політичний конфлікт Туреччини та Сирії, перша не хочу купувати сою в США.

Ціна на сою, СРТ-завод, грн/т в період 2014-2019 рр.

    На цей момент, ми уже вивезли 750 тис. т олійної. На думку переробників, через недосів цієї культури, в лютому-березні очікується дефіцит сировини на ринку. Потреба може перебільшити пропозицію, що спричинить скачок ціни. В період 2014-2016 рр., в лютому-квітні завжди виникав дефіцит олійної на ринку. Тому, конкуренція між переробником та трейдером зростала. Це призводило до різкого зростання ціни. В період 2017-2019 рр., постійне зростання виробництва сої в Україні – нівелювало цей фактор. Проте, відміна повернення ПДВ при експорті сої, змінила тенденції на ринку.

    Підсумовуючи, різке зростання експорту сої, в порівнянні з минулим сезоном, скорочення виробництва на 1 млн т – ці два фактори будуть підігрівати ринок. Дефіцит сої на ринку, якщо нічого не зміниться, виникне в лютому-березні. В цей час, можна очікувати різкого підйому цін на олійну.

Сергій Свідерський, начальник відділу закупівлі та продажу зернових та олійних культур

компанії Fenix Agro

×