Ринок кормів в Україні: перспективи на новий врожайФуражні зернові (пшениця, кукурудза, ячмінь)

    Хоч і світове виробництво пшениці у цьому сезоні знову зросте та поб’є минулорічні рекорди, в Україні, все таки, пшениці буде значно менше. Хоча, фуражних зернових на корма піде не менше, ніж у 2019/2020 МР, а навпаки, трохи більше. Не дивно, адже врожаю кукурудзи прогнозується більше на 3 млн т у новому сезоні. Так, загалом, фуражного зерна на корма піде 9,6 млн т (+3,23% у порівнянні із 2019/2020), з них пшениці – 2,5 млн т, кукурудзи – 4,0 млн т та ячменю – 3,1 млн т.

    Жнива в Україні вже в самому розпалі. Але, враховуючи погодні умови цього року, темпи збору залишають бажати кращого в порівнянні із аналогічним період минулого року. Та і якісь зерна залишається під питанням. Відповідно, всі ці фактори формують ціну на пшеницю. Також, серед них і низька урожайність на півдні України. На фоні знижених пропозицій на зернову по регіонах, спотові та форвардні ціни на пшеницю в липні активно зростають. Так, ще на початку липня ціна озвучувалася на рівні 5420 грн/т, коли станом на 24 липня зросла до 6100 грн/т, СРТ-порт Україна. За прогнозами, якщо жнива будуть набирати оберти все більше по всій території України, а кількість пропозицій на ринку зросте, то це сприятиме сезонному зниженню ціни. Станом на 23 липня, в Україні зібрано 12,8 млн т озимої пшениці нового врожаю із площ 3,5 млн га (53%).

    З початку жнив, ціни на пшеничні висівки впали по всіх регіонах України, на рівні тримається ціна на заході – 3300 грн/т. На півдні України, ціна найвища – 3650 грн/т (-50 грн/т від початку липня). В Центральному регіоні ціна на висівки знаходиться на рівні – 3450 грн/т (-50 грн/т) та на сході 3400 грн/т (-100 грн/т), відповідно.

    Ринок в очікуванні нового врожаю кукурудзи. Учасників ринку цікавить питання, чи буде 2020/2021 МР для кукурудзи таким же, як і попередній. Думки, на рахунок ціни, поділилися навпіл. Можливий сценарій низької ціни на українську кукурудзу. Але, все таки, аналітики схиляються до прогнозів, що сезон не буде поступатися минулорічному. Поки ціна на кукурудзу залишається на місці, адже учасники ринку не зацікавлені у зерні старого врожаю. Так, станом на 24 липня, ціна на кукурудзу озвучувалася на рівні 5550 грн/т, СРТ-порт.

    Збір ячменю активно продовжується. Станом на 23.07.2020 зібрано 6,4 млн т з площі 1,7 млн га, що становить 75% від прогнозованого збору. У зв’язку із погодними умовами якість ячменю та його врожайність може бути нижчою ніж в минулому році. Відповідно, це може створити дефіцит зернової на ринку, який буде рухати ціну догори. Вже з кінця червня, ціни на ячмінь зростають. Так, станом на 24 липня, ціна озвучувалась на рівні 5600 грн/т, СРТ-порт.

Олійні та продукти переробки

    Ситуація на світовому ринку сої почала покращуватися із покращенням стану посівів сої в США. Попит на продукти переробки сої невпинно росте: з боку тваринництва на соєвий шріт, з боку виробників біопалива – на соєву олію. В Україні посівні площі за останні роки значно скоротилися, а все через нерентабельність олійної для експортера. Але, маємо надію, що з відміною соєво-рапсових правок, олійна знову стане привабливою для українського агровиробника. Запасів сої в Україні, за оцінками Держстату, станом на 1 липня – 338 тис. т. Ціна на сою тримається на рівні 12500 грн/т, СРТ-порт Україна, вже протягом певного часу. Вартість соєвого шроту також, від початку липня, не змінювалася – 13500 грн/т, EXW. Поки соняшник та соя на підході, переробники активно переорієнтувалися на ріпак. 

    Попит на соняшник та продукти його переробки залишається стабільним. Ціна на соняшник на початок липня озвучувалася на рівні – 12100 грн/т, а вже на 24 липня зросла до 12500 грн/т, СРТ-порт Україна. Ціна на соняшниковий шріт також зросла. За оцінками учасників ринку, ціна збільшується через мінімальну кількість пропозицій шроту на ринку через закриття більшості заводів на профілактичні роботи. Так, на кінець липня, ціна на соняшниковий шріт озвучувалася на рівні – 7200 грн/т, EXW.

    Станом на 23 липня, в Україні зібрано 1,23 млн т ріпаку з площ більше 622 тис. га (55% від прогнозу). Ціни на ріпак нового врожаю активно зростають. Так, на початку липня ціна фіксувалася на позначці 13000 грн/т, а вже на 24 липня ціна була на рівні 13850 грн/т, СРТ-порт Україна. Ріпак в сезоні 2020/2021 буде цікавим для учасників ринку, враховуючи факт відміни «соєво-рапсових» правок. Більше того, ріпаковий шріт отримав зелене світло для експорту в Китай.

Аналітичний відділ Fenix Agro 

×