Ринок кормів в Україні: ситуація сьогодні та прогнози на майбутнє    Врожай цього року, не те, що не радує, але і не приводить у захват. Але, якщо порівнювати із минулорічним, який був рекордними за останні кілька років, то звичайно ж різниця помітна. Крім того, несприятливі умови для засіву на урожай 2021/2022 озимих та навіть відмова фермерів сіяти озиму пшеницю, змушує задуматися про можливий дефіцит кормової сировини на ринку кормів України.

Фуражні зернові (пшениця, кукурудза, ячмінь)

    Урожай пшениці та ячменю вже зібрано на 100%. За останніми даними Мінекономіки, їх було знижено на 7% та 12%, відповідно. Так, кінцевий показник для пшениці – 25,1 млн т та для ячменю – 7,8 млн т. В результаті, ціна на пшеницю продовжує триматися на високому рівні. Гривнева ціна тримається на фоні девальвації національної валюти відносно долара США. Починаючи із середини вересня, ціна на пшеницю почала зростати. Прогнозовано, ціни на пшеницю до грудня будуть триматися на тому ж рівні. Станом на 2 жовтня, на базисі СРТ-порт, ціна на фуражну пшеницю озвучувалась на рівні 6850 грн/т.

    Також, важливим фактором та питанням для обговорення є засів озимих під урожай на наступний МР. Адже, через відсутність опадів, вологи в ґрунті недостатньо. За попередніми оцінками лише 15-20% площ по Україні були придатними під засів озимої пшениці та ріпаку. У зв’язку із останніми прогнозами погоди, де на Україну насувається циклон та вже пройшла частина дощів, наприклад, західна Україна припинила збір сої, соняшнику та кукурудзи, та приступила до активного засіву озимих, поки ґрунт залишається достатньо вологим. За повідомленнями учасників ринку, посівні площі під озимими активно скорочують. Частина фермерів взагалі відмовилася від засіву озимої пшениці, частина переходить на яру культуру. Тому, прогнозовано цілком можливо, що наступний МР буде дефіцитним в плані об’ємів пшениці на ринку, не тільки в Україні, а і загалом в світі. За останніми даними осінньої посівної, озимої пшениці вже засіяно 1,5 млн га, що складає 25% від прогнозу. Плановано має засіятися 6,1 млн га.

    У зв’язку із циклоном, що прийшов в Україну є побоювання, що решту кукурудзи на заході та в центрі України можуть і не зібрати. Через значні опади продовження збиральної кампанії неможливе. Принаймні, на цей момент. За попередніми даними, станом на 01 жовтня, зібрано 4,47 млн т кукурудзи (18%) із площі 996 тис. га. Експортери продовжують закуповувати кукурудзу за досить високими цінами, так як, очікувано врожай буде меншим, ніж було прогнозовано. Тому, закупівельні ціни і надалі продовжують підніматися. Також, на ціну кукурудзи, як і на інші культури, впливає фактор девальвації національної валюти. Так, торги кукурудзою нового врожаю на базисі СРТ вже розпочалися. Станом на 2 жовтня, ціна склала 5850 грн/т, додавши +200 грн/т у порівнянні із попереднім тижнем.

    Озимого ячменю, за попередніми даними, засіяно 6% прогнозованих площ, що складає 61,2 тис. га. Щодо попиту на ячмінь нового врожаю, то він зберігається на досить високому рівні, якщо говорити про зерно конкретної якості. Але, загалом, ціни трохи скинули оберти та перестали значно зростати. Попередньо, переробники завищували ціни попиту через дефіцит пропозиції на ринку ячменю нового врожаю та через девальвацію гривні. Так, фуражний ячмінь відпускається по 6050 грн/т.

Пшеничні висівки

    Зрозуміло, що ситуації на ринку пшеничних висівок напряму залежить від ситуації на ринку пшениці. Як зазначалося раніше, посівні під пшеницею під урожай 2021/2022 будуть скорочуватися. В свою чергу, ринок вже готується до можливого дефіциту пшениці на світовому ринку. Так як, ціна на пшеницю тримається на високому рівні, то і ціна пшеничних висівок у порівнянні не відстає. Щодо пшеничного борошна, ринок має активно орієнтувати на експорт до Китаю. Якщо ж українські заводи не будуть відправляти борошно на експорт, то ціна на висівки буде рости. Адже, якщо перероблятися сировина не буде, то звідки ж візьмуться висівки. Загалом, на цей момент пропозиція на пшеничні висівки на ринку не дуже висока. Трейдери не в змозі закупити потрібні об’єми. А експортний ринок відносно активний. Туреччина хоче закупити, але що від України, що від Росії, де пропозиція також невисока, особливої експортної активності не спостерігається. Прогнозовано доларова ціна на висівки буде рости, зважаючи на вище наведені фактори. Тому, не дивно, що це буде тягнути догори і гривневу ціну. Так, середня ціна на висівки по Україні складає 4100 грн/т. Найвищі ціни озвучуються на півдні країни – 4600 грн/т, найнижчі на заході – 3900 грн/т.

Олійні та продукти їх переробки

    Осінні жнива активно продовжуються і в розрізі олійних культур. Так, станом на 1 жовтня сої зібрано 1,24 млн т, що складає 46% від прогнозу. Учасники ринку не хочуть повтору минулорічного сценарію по сої. Тому, заводи по місцю активно скуповують олійну та залишають її на зберігання в перспективі переробки. Адже, минулого року в цей період багато сировини поїхало на експорт, в результаті заводи не мали сировини для переробки. Що було всі пам’ятають… дефіцит сировини, дефіцит шроту на ринку та надвисокі ціни. Зараз, ситуація на українському ринку сої залежить від світового ринку. Китай активно продовжує купувати американську олійну. В день об’єми складають – 500 тис. т. Урожайність сої в США на хорошому рівні, що в свою чергу, триматиме біржові ціни на рівні. Станом на 02 жовтня, на базисі СРТ, ціна на сою була 13500 грн/т. Ціна на шріт озвучувалась на рівні 15000 грн/т, EXW.

    Сезон 2020/2021 по соняшнику – «сезон фермера». Фермери хочуть отримати максимум від соняшника, тому не спішать продавати олійну – чекають ще вигіднішої ціни. Хоча, ціна і так зависока. За прогнозами, соняшникового шроту на ринку має бути достатньо. Дефіциту не буде. Тому, скоріше за все ціна на шріт буде опускатися донизу. Якщо на початок жовтня, ціна озвучується на рівні 7300 грн/т, то цінова модель протягом місяця буде рухатися донизу. Адже, зараз на внутрішньому ринку шріт активно продається – пропозиція достатня. Цілком можливо, що в жовтні ми побачимо шріт по 6800 грн/т. Але, вже в листопаді ціна знову почне рухатися вгору, коли заводи будуть не встигати переробляти сировину та утвориться незначний дефіцит на продукт.

Аналітичний відділ Fenix Agro

 

×