Кормовиробництво в Україні: аналіз поточного сезону і види на майбутній урожайХоч сезон 2020/2021 зараз на своєму піці, думки про майбутні об’єми виробництва основних культур на полишають учасників ринку. Тому, стан посівів озимих зернових моніториться дуже пильно. Так, згідно із даними Мінекономіки, станом на 07 грудня, пшениці засіяно на 6,1 млн га, що склало 100% від прогнозованих площ. Щодо ячменю, то посівна навіть перевиконана. Засіяно 101% від прогнозованих площ – 954,7 тис. га. За останніми даними, погодні умови у листопаді були сприятливими для росту та розвитку озимих. З ріпаком ситуація не така задовільна. Адже олійної засіяно лише на 87% від прогнозованих площ – 880,4 тис. га. Скоріше за все, план по засіву озимого ріпаку і не буде виконаний на 100% площ.

Фуражні зернові (пшениця, кукурудза, ячмінь)

Кінцеві об’єми виробництва пшениці в Україні в 2020/2021 МР було переглянуто. Так, показник склав 25,5 млн т зернової. Зараз, пшениця почала втрачати свої позиції на ринку. Станом на 07 грудня, з України експортовано 12,1 млн т пшениці, що на 1,7 млн т менше, ніж показник минулого МР. Ринок стає досить спокійним. За оцінками, у фермера на зберіганні ще є близько 5-5,5 млн т. За прогнозами учасників ринку, майже весь цей об’єм піде на внутрішній ринок.

Після досить тривалого зростання, ціни на фуражне зерно почали потрохи спадати. Ціни на пшеницю в портах почали втрачати близько 1-2$ на тиждень. Трейдери почали переорієнтовуватись на пшеницю нового врожаю та контрактувати майбутні об’єми. Можна сказати, що експортний сезон по пшениці добігає свого кінця, так як ціна перестала бути конкурентоспроможною. Так, на 04 грудня, ціна на фуражну пшеницю озвучувалась на рівні 7600 грн/т, СРТ Україна. Загалом, ціна на рівні 7700-7800 грн/т трималася із кінця жовтня.

Українські тваринники стривожені ситуацією на ринку кукурудзи. Так як, через дороговартісну сировину зросла і собівартість комбікормів. Інша сторона монети – експорт. Урожай розраховували отримати на рівні 40 млн т, з яких 33 млн т мали б піти на експорт. Відповідно, під ці об’єми заключалися попередні контракти. Але, врожай вийшов набагато нижчим. Осінні жнива добігають свого кінця. На 07 грудня, кукурудзи зібрано 27,9 млн т із 96% прогнозованих площ. Станом на цю ж дату, експорт зернової склав 6,1 млн т. В той час, коли в 2019/2020 МР, на цю саму дату експорт вже складав близько 8,6 млн т. Але, активний експорт має тільки розпочатися, адже контракти є і їх потрібно виконувати. Така ситуація може призвести до дефіциту сировини на внутрішньому ринку для виготовлення кормів. Поки, ціни, під впливом світових бірж, почали рухатися донизу. Так, на 04 грудня на базисі СРТ Україна, ціна на кукурудзу складала 7000 грн/т, втративши 350 грн/т з минулого тижня.

Виробництво ячменю в Україні в цьому МР є нижчим, ніж у минулому. Але, цей фактор не сильно вплинув на ринок зернової. Так, ринок ячменю знаходиться в позитивній динаміці. Ціни зростають, експорт зростає. За прогнозами учасників ринку, експортний потенціал культури досить високий. Можливо, на експорт поїде 50% об’ємів зернової. Так, на 07 грудня експорт зернової склав 3,7 млн т, що на 9% більше, ніж в аналогічний період минулого року. Основним покупцем української зернової є Китай, який із зазначених об’ємів купив 80%. Щодо ціни, на 04 грудня, ячмінь відпускався по 7150 грн/т, додавши в ціні +150 грн/т з минулого тижня.

Пшеничні висівки

Ринок пшеничних висівок прямо залежний від ринку пшениці. Так як ринок пшениці почав стишуватися та ціна на сировину почала падати, відповідно, і висівки в перспективі почнуть просідати в ціні. Адже, мукомелам немає сенсу підтримувати ціну на пшеницю. Заводи купуватимуть дешевшу сировину під переробку. Але, поки ринок не досить активно відреагував на зменшення ціни на пшеницю. Тому, середня ціна на висівки по Україні озвучується на рівні 5100 грн/т, що на 100 грн/т більше, ніж минулого тижня. Найбільша ціна озвучується на півдні України – 5500 грн/т, а найменша на заході – 4800 грн/т. Центр та Схід пропонують висівки по 5000 грн/т.

 Соя та продукти переробки

Жнива по сої майже завершено. Попередньо, станом на 07 грудня, сої зібрано із 99% площ. Об’єм виробництва склав – 2,8 млн т. Останнім часом, олійні, зокрема соя та продукти її переробки, демонстрували стрімке зростання ціни. Зараз, ситуація пішла на спад. Ціни в портах на сою летять донизу. Хоча, заводи не так активно спішать знижуватися. Загалом, найближча перспектива по ціні на сою – це зниження, грудень – середина січня ціна буде опускатися. В результаті, експорту зараз майже немає, в основному, об’єми сировини відвантажуються на заводи. Таким чином, за відсутності активного експорту, на ринку йде гра фермер-завод. Хоча, ціни почали йти трохи донизу, фермери загалом задоволені ціною, тому тримати сою до весни на перспективу ніхто не збирається. Ціна на сою озвучувалась на рівні 17300 грн/т, втративши 200 грн/т за тиждень, СРТ Україна. Так, як заводи активно закуповують сировину для переробки – шроту на ринку достатньо. За оцінками учасників ринку, скоро шріт може продаватися із поставкою в квітні-травні. Так як ціна на сировину почала падати, шріт на експортних ринках пішов донизу. Відповідно, і внутрішній ринок України показує зниження по ціні на шріт. Але, ціна на шріт буде знижуватися не так сильно як ціна на сою. Адже, заводи ще працюють на старих об’ємах, які купувалися по високій ціні. Станом на 04 грудня, ціна на соєвий шріт озвучувалась на рівні 18500 грн/т, втративши 500 грн/т за тиждень. Подекуди, є інформація, що шріт продається взагалі по 18000-18100 грн/т.

 Соняшник та продукти переробки

Соняшник зараз мабуть із всіх культур найактуальніша для обговорень. По-перше, за даними Мінекономіки, виробництво в цьому МР склало 13,1 млн т. Цей сезон, можливо, чи не вперше показники завищені, а не навпаки. Тобто, 13,1 млн т маємо на папері. Реальні об’єми виробництва, які є на ринку, оцінюються на рівні 12,1-12,3 млн т. По-друге, сезон по соняшнику – це «сезон фермера». Виробники продовжують сидіти на об’ємах, чекаючи ще більшої ціни. Для більшості, соняшник в стратегії продажу зернових та олійних, чи не остання культура. За очікуваннями фермерів, ціна на соняшник має піти догори ще більше навесні. Тому, більшість планує тримати олійну до тих пір. Хоча, цей рік не є стандартним. Якщо попередні роки справді демонструють збільшення ціни на соняшник навесні, то цього року фактор сезонності може і не спрацювати. Зараз, ціна почала рухатися донизу. Так, на 04 грудня соняшник продавався по 18000 грн/т, втративши 1000 грн/т за тиждень. Якщо минулого року у нас був абсолютний рекорд по виробництву соняшнику, то в цьому році, навіть із такими врожаями, переробка вже переважила минулорічну. На портах шротів більше, ніж достатньо. Один із найбільших імпортерів – Китай – поки припинив відвантаження українського шроту. За інформацією, його просто немає де зберігати. Поки ціна на шріт просідає разом із ціною на сировину. Так, на 04 грудня, шріт продавався по 10400 грн/т, просівши на 600 грн/т.

×