Врожайні пророцтва або Яких цін очікувати аграріям на зернові?Прогноз Мінсільгоспу США щодо врожаю в Україні підштовхне ціни на кукурудзу в світі вгору. До України світові тренди якщо й дійдуть, то тільки навесні.

Американське міністерство сільського господарства у своєму останньому звіті знизило прогноз урожаю зернових в Україні на 2,3% до 61,8 млн т в 2015/2016 маркетинговому році (липень 2015 - червень 2016). В першу чергу через кукурудзу – прогноз знижений з 27 млн тонн до 25 млн тонн. Відповідно скоротиться і експорт - на1,4% до 35,68 млн т.

Прогнози загалом відповідають реальності: зернові зібрані з 85% площ та намолочено 47,21 млн тоннзернових. Нагадаємо, що за даними Держстату, урожай зернових і зернобобових культур в країні в минулому році склав рекордні майже 64 млн тонн.

Agravery.com опитав аналітиків, щоб вияснити, чи дає оновлений прогноз врожаю на світовий та внутрішній ринки та чи зможуть на цьому заробити українські аграрії.

Кукурудза в ріст

Виробництво кукурудзи зменшується не тільки в Україні - в USDA порахували, що виробництво кукурудзи в світі в цьому сезоні буде на 1 млн тонн менше, ніж в минулому. Переглянуті в жовтні прогнози по кінцевих запасах і споживанню кукурудзи в світі за 2015/16 маркетинговий рік ведуть до скорочення співвідношення запасів та споживання на 0,5% (до 0,192) - 189,7 млн тонн до 980,8 млн тонн. І це спонукатиме ціни до росту, каже аналітик інвестиційної компанії Eavex Capital Іван Дзвінка. З ним погоджується його колега з Pro-ConsultingОлександр Ткачов: "Ф'ючерсні ціни поки знижуються, однак це пояснюється сезонністю, зміною обсягів споживання зернових на корм тваринам в Канаді, Китаї, а також країнах ЄС. Враховуючи поточне зниження прогнозів (не тільки по Україні), ціни почнуть рости».

Пшениці цей прогноз не торкнеться. Прогноз щодо її запасів на кінець 2015/16 маркетингового року зріс на 0,9% у жовтні - з 226,6 млн т до 228,5 млн тонн, при незмінному споживанні в 716,4 млн тонн. В найближчій перспективі ціни можуть навіть впасти, припускає Дзвінка. "Причин для зростання цін на ринку пшениці в світі я не бачу. Те, що в наслідок несприятливих погодних умов в Україні та Росії скорочено посівні площі під озиминою швидше за все відіб'ється на світових цінах ближче до весни, коли основним ціноутворюючим фактором стане не поточний, а новий врожай", - говорить керівник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.

Втім, ситуація може помінятися. "Значну роль грають побоювання щодо майбутнього урожаю озимих, посівна кампанія яких проходить зі значними складнощами в усьому Чорноморському регіоні. Непогода продовжує впливати на ціноутворення. За рахунок чого на світових майданчиках виграє українська пшениця вже два тижні поспіль", - каже консультант-аналитик компанії "Фенікс Агро" Валерія Пекін.

Українські перспективи

Якщо мова йде про внутрішній ринок, то тут не варто очікувати швидкого коригування ціни, каже Євгеній Дворнік, експерт аграрних ринків асоціації Український клуб аграрного бізнесу, адже внутрішній ринок реагує із затримкою в 1-2 тижні на зміну ціни на міжнародному ринку. «Прогнози можуть в якійсь мірі впливати на вартість опціонів та ф'ючерсних контрактів. Що стосується спотового ринку, який є типовим для українських фермерів, то цей вплив буде мінімальним», - каже менеджер по Україні компанії Difco International Роман Пучко.

"Скорочення внутрішнього виробництва, яке показує американське міністерство, не надто вплине на внутрішні ціни», - Валерія Пекін. За її словами у короткостроковий період можна очікувати незначне зростання закупівельних цін у компаній-експортерів, до 5 доларів на тонні. З нею погоджується Марія Колесник, яка також вважає, що Україну найближчим часом не очікує суттєве зростання цін на кукурудзу. "Дорожчатиме найближчим часом тільки ячмінь, бо з одного боку велика кількість цієї культури вже експортована, а з другого - через посуху маємо недосів озимого ячменю", - наводить приклад аналітик.

Та максимальний зиск від операцій із зерновими аграрії отримають традиційно лише весною. Вони можуть стримувати продаж великих партій зернових, що збільшити ціни на внутрішньому ринку, нагадує Дворнік. Та додає, що через нестабільний курс гривні та зміну вартості нафти найімовірнішим є збільшення ціни на базисах FOB та CPT.

agravery.com

×