У 2016/17 маркетинговому році через скорочення посівних площ під пшеницею очікувалося істотне зниження валового збору і, відповідно, й експортного потенціалу. Але весна принесла несподівано приємні звістки для України й водночас сумні для Західної Європи.
2016/17 МР — один з найуспішніших сезонів для української пшениці. З осені по всіх озимих культурах панували песимістичні прогнози. Сходи пшениці з’явилися тільки в грудні, оскільки осіння посівна кампанія відбувалася в несприятливих умовах: посуха змусила аграріїв сіяти озимі в сухий ґрунт. Однак весна все виправила. За офіційними даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, урожайність становить 42,8 ц/га.
Попри те, що посівні площі скоротилися на 9,5%, до 6,2 млн. га, валовий збір пшениці в 2016/17 МР завдяки хорошій урожайності скоротився неістотно: до 27 млн. тонн проти 27,2 млн. торік.
Що стосується якості зібраного врожаю, то вона також не може не тішити. Коли минулого року пропорція продовольчої та фуражної пшениці становила 45 на 55 процентів, то цьогорічне збіжжя, за попередніми оцінками, значно краще. Частка продовольчого зерна оцінюється в 55% від загального урожаю.
Збільшення врожайності й гарна якість української пшениці на тлі зниження валового збору й погіршення якості зерна в Західній Європі дають підстави прогнозувати, що попит на українське зерно на світовій арені значно збільшиться.
Валовий збір пшениці в Європейсь- кому Союзі оцінюється на 12,5 млн. тонн нижче порівняно з попереднім роком і становить 147 млн. тонн. Експортний потенціал інтегрує це скорочення і, за попередніми оцінками світових аналітичних агентств, буде на 5 млн. тонн менший відносно минулорічних показників. У сезоні 2016/17 Франція може залишити лави провідних європейських продавців пшениці. Її експорт у треті країни може впасти з 12,6 млн. тонн минулого сезону до 5,1 млн. тонн поточного маркетингового року, що дає можливість Україні зайняти звільнене місце.
До того ж, іще однією проблемою французьких експортерів стало відчутне погіршення якості зерна нового врожаю через тривалі дощі. Якість — ключовий фактор для покупців із країн Північної Африки, і Франція вже почала втрачати там свої позиції. Враховуючи збільшення частки продовольчого зерна в Україні, ми отримуємо додатковий плюс.