Олександр Буюклі: Кооперація - інструмент підвищення ефективності реалізації виробленої продукції   На сьогоднішній день, ринок сільськогосподарської продукції стає все більш волатильним і менш прогнозованим. Кожен виробник задумується про підвищення ефективності свого господарства та диверсифікацію цінових ризиків. Для рішення поставленої задачі агрохолдинги створюють професійні служби із закупівель виробничих матеріалів, розвитку ринків збуту, залучення інвестицій та інші. В свою чергу, для середнього фермера із земельним банком в 2 – 15 тисяч гектар такі додаткові витрати можуть бути невигідні.

Опираючись на світовий досвіт ми знайшли шлях підвищення ефективності сільськогосподарського підприємства, не дивлячись на його масштаби, у кооперації.

     Кооперація -це узгоджена робота кола підприємств у взаємодії в одному або пов'язаних між собою процесах виробництва чи збуту, що призводить до виникнення якісно нової і більш продуктивної сили. Об’єднуючи свої зусилля у кожного підприємства з'являється можливість виведення окремих видів діяльності за рамки підприємства. Наприклад, підприємство може користуватися загальною службою розширення каналів збуту, залучення інвестицій або службою аналітики. Важливо розуміти, що члени такого кооперативу лишаються самодостатніми господарствами і вони самостійно приймають всі управлінські рішення.

     В Україні існує безліч сільськогосподарських кооперативів. Звичайно не всі вони дієві і варто зауважити, що більшість з них створені під дрібних виробників для виробничих потреб крупних агрохолдингів. У той же час середній агробізнес до недавнього часу і не задумувався про таку можливість.

      Створюючи Перший український сільськогосподарський кооператив (ПУСК) з самого початку ми поставили перед собою амбітні плани щодо напрямків діяльності нашої кооперації:

  • гуртова закупівля виробничих ресурсів
  • збут продукції
  • залучення інвестицій (фінансів) та страхування ризиків
  • управління проектами (об'єднання і централізація будівництва та ремонту об'єктів)

      На сьогоднішній день ми досягли успіху в сегменті збутової кооперації. А саме організації збуту та формування шляхів збуту виробленої продукції членами кооперативу. Ідея проста: члени кооперативу подають заявки на збут, де вказують продукт та обсяг, який вони бажають продати. Дані заявки обробляються після чого вже об’єднані обсяги продукції пропонуються на ринок. За рахунок великого об’єму ми стаємо набагато привабливішими для переробників або трейдерів, адже їм цікавіше закуповувати одразу великі партії за що вони готові доплачувати премію «за об’єм».

      Чесність, відповідальність і довіра - основні принципи нашої ділової етики. Кожне підприємство має дотримуватися даних принципів, адже єдність без них не можлива. Цікаво те що ці правили являються неформальними і не зафіксовані у жодному документі. Але кожне підприємство що працює з ПУСК знає - ніколи не слід робити того, що не сприяє формуванню відчуття “ліктя”, адже ми всі працюємо задля єдиної мети.

×